Vekové skupiny

Skautská organizácia rešpektuje požiadavky rozdielneho prístupu rôznym vekovým kategóriám. Náš program aj výchova detí a mladých ľudí je primerane prispôsobená ich veku, záujmom a potrebám:

Vĺčatá a včielky: 6 až 10 rokov

Skauti a skautky: 11 až 15 rokov

Roveri a roverky: 16 až 26 rokov

Dospelí skauti (lídri a dospelí členovia)

6 – 11 rokov: Vĺčatá a včielky

V programe najmladších členov má veľkú dôležitosť svet fantázie malých detí. Akékoľvek učenie prebieha formou hier.

Najmladší členovia sú organizovaní vo vlčiackych svorkách alebo včielkárskych rojoch – v šesťčlenných skupinách. Deti sa učia začleňovať do kolektívu priateľov a dospelí im postupne dávajú ozajstnú zodpovednosť, no zároveň zaisťujú telesnú, citovú a duševnú bezpečnosť.

11 – 15 rokov: Skauti a skautky
image-824

V skautskom veku stúpa dôležitosť “družinového systému” – je to systém prirodzených partií mladých ľudí, ktorý umožňuje plné zapojenie a sebarealizáciu každého člena. Na čele takejto družiny stojí skúsený rovesník – mladý líder (družinový radca).

Dospelí vedúci motivujú družiny k ich vlastnému družinovému životu. Symbolickým rámcom skautiek a skautov je objavovanie a skúmanie okolitého sveta a preferovaným prostredím pre aktivity je príroda.

15 – 26 rokov: Roveri a roverky

Väčšina aktivít tejto vekovej skupiny sa odohráva na úrovni roverských skupín.Dospelí sú prítomní, ale majú úlohu poradcov a podporcov. Náplň roveringu tvorí putovanie, cestovanie, objavovanie seba, svojich hodnôt a charakteru. Roveri a roverky si pripravujú náročné projekty, organizujú horské výpravy a expedície do zahraničia. Aktívne sa podieľajú na ochrane prírody a realizujú službu pre miestne komunity.

Dospelí s mladým duchom
image-825

Skauting je takisto hnutím dospelých, ktorí chcú pomáhať mladým ľuďom rozvíjať ich osobnosti. Stály kontakt s mladými ľuďmi umožňuje dospelým predĺžiť svoju vlastnú mladosť, myslieť dynamicky a moderne. Dospelí ľudia môžu v skautingu naplno uplatniť svoje vlohy, sebarealizovať sa a pomáhať dobrej veci.

Komunitu dospelých skautov spája záujem o spoločnú vec, vzájomná podpora a zdieľanie podobných princípov: vzťah k sebe a k svojmu ďalšiemu zdokonaľovaniu sa, vzťah k iným, tolerancia a solidarita a vzťah k duchovnému svetu, k sile a hodnotám, ktoré presahujú púhy materiálny svet.