Tipy a triky pre táborového vedúceho

Vedieš tábor? Alebo ho chceš viesť? Tu je pár tipov ako si zjednodušiť prípravu a ulahčiť chod tábora.

 

Infoleták

Rodičia sú radi informovaný a to duplom, keď má ísť ich dieťa prvýkrát na skautský tábor. Preto sa nám osvedčil infoleták, ktorý má asi osem strán, je pekne graficky upravený a sú v ňom všetky doležité a praktické informácie ku táboru. Teraz ho máme už iba online, ale kedysi sme ho tlačili ako brožúrku. Rodičia si ho veľmi pochvalujú. Ak nevieš ako začať, oskenuj si QR kód na konci článku, tam nájdeš predlohu na infoleták.

Ako na to?

  1. Postupuj podľa tohto návodu

Ako spraviť peknú táborovú brožúru

 

Poriadne informácie o Tábore

Nič nie je krajšie pre rodičov ako dostatok informácii ohľadom tábora. Najlepšie je keď sú pekne štruktúrované a všetko je tam pekne rozpísané. Keď chceš môžeš sa inšpirovať našími informáciami či máme na webe. Tiež na stránke máme integrované prihlasovanie na tábor, ktoré rodičom vygeneruje vyplnenú prihlášku.

Ako na to?

  1. Skopíruj si našu táborovú stránku.
    Táborová stránka

 

 

Zakladač

Ako vedúci tábora, riešiš dopravu, prihlasovanie, platby, nákupy a denný harmonogram? Ak áno, tak Ti gratulujem, k tvojmu poslednému táboru. Je veľmi dôležité delegovať funkcie, aby človek hneď nevyhorel. Ale ako na to? Spočítajte si koľko beriete schopných ľudí na tábor a podľa toho spíšte jednotlivé funkcie, aby každý mal niečo na starosti. Každá funkcia by mala byť rozčlenená do troch častí: Čo robím pred táborom, na tábore a po tábore a na záver zhodnotenie. Napríklad funkcia Nakupovač, by mal pred táborom vybaviť dmožnosť online nákupov z metra, po dohode s vedúcim kuchyne objednať potraviny. Na tábore by chodil pravidelne na nákupy. Po tábore, by skontroloval potraviny, čo zostali a uskladnil ich. Je veľmi dôležité si tieto funkcie podrobne spísať, aby sa nezabudli, odložiť do zakladača a každý rok ich dopĺnať, upravovať podľa nových skúseností. Takto sa nezabudne, čo sa pokazilo, čo bolo super. A v neposlednom rade, keď dáte niekomu novú funkciu, vytiahnete ju zo zakladača a on si ju už iba naštuduje.

Ako na to?

  1. Stiahni si zakladčový balíček
  2. Inšpiruj sa funkciou Doprava
  3. Začni vytvárať vlastné funkcie pomocou šablóny

 

 

Pošta

Nestíhate kuriéra s típkom, lebo už odchádzate na táborisko? Nevadí, nechajte si ho poslať do najbližšej dediny ku táboru. Ako na to? Stačí aby ste napísali adresu typu Poste Restante – Skautský tábor, Ulica, PSČ, Dedina. Dokonca môžte dať tú adresu rodičom aby si mohli dopisovať z deckami. Hlavne, keď nemajú mobily dovolené, list od rodičov ich vždy veľmi poteší.

Ako na to?

  1. Pozri si adresu pošty na tomto webe https://otvaraciehodiny.posta.sk
  2. Sprav si vlastnú táborovú adresu podľa tejto
    image-2234

 

 

Rodičia

Máte rodičov, či bývalých členov, ktorí sú aktívny a chcú s niečím pomôcť len do teraz nemali možnosť? A ty máš zase veľa vecí, ktoré treba spraviť? Tak to máš win-win situáciu. Spíš si zoznam vecí, ktoré môžeš outsourcovať. Napríklad tlačenie táborového časopisu či spevníka, nákup časti náradia, objednanie autobusu, kúpenie kancelárskych potrieb či spoločenských hier. Zoznam vie byť dlhý a je len na Tebe, čo tam dáš. Nezabudni tam pridať spôsob ako sa rodičia môžu na tie jednotlivé veci zapísať a hlavne sa im potom aj poďakovať.

Ako na to?

  1. Inšpiruj sa zoznamom https://prvyzbor.sk/vypomoc/
  2. Sprav si vlastný

 

 

Povolenia

Ak, táboríte pravidelne v treťom stupni ochrany prírodny v CHKO, tak potrebujete povolenie od Okresného úradu, odbor starostlivosti o životné prostredie. My sme toto povolenie žiadali každý rok a stálo nás to zakaždým 100 eur na poplatkoch. Čo je celkom dosť. Avšak zistili sme, že povolenie sa dá vypýtať až na päť rokov za rovnakú cenu, čo Vám ušetrí za 5 rokov 400 eur. Musíme im síce každý rok posielať update, kedy je tábor ale to je iba jeden email a za tú úsporu sa to brutal oplatí.

Ako na to?

  1. Stiahni si našu Ziadosť na životné prosredie
  2. Uprav si ju podľa seba
  3. Pošli na príslušný úrad

 

 

Vlak

Celkom dosť penazí z táborového rozpočtu viete ušetriť, ak sa rozhodnete absolvovať časť cesty na tábor vlakom. Železnice umožnujú kúpiť skupinový lístok zadarmo. Potrebujete na to číslo kartičiek a roky narodenia detí. To potom vyplníte do formuláru. Len je potrebné aby Vám rodičia poslali v predstihu potrebné údaje, lebo bez toho nekúpite lískty. A nezabudnite na miestenky, lebo cestovať v chodbičke z celým táborom nie je moc príjemné. Btw, miestenky sa dajú kúpiť v predstihu bez lístka cez online portál.

Ako na to?

  1. Stiahni si formulár
  2. Pridaj cestujúcich
  3. Dones na vlakovú stanicu ku okienku

 

 

Prihláška

U nás sa už pred rokmi osvedčila online prihláška, kde rodičia vyplnili potrebné údaje o deťoch a my sme už dopredu vedeli, aká bude obsadenosť tábora, koľko penazí budeme mať a tak. Preto vieme už na začiatku optimalizovať náklady, rozhodnúť sa čo kúpiť a čo nie. Prihlášku si viete spraviť aj cez Google forms, len si dajte pozor na GDPR. Tiež nezabudnite, že rodičia musia priniesť aj fizyckú podísanú prihlášku.

Link na online príhlášku.

 

 

 

Metro

Veľa zborov si zvyklo nakupovať na tábor trvanlivé potraviny v Metre. My sme neboli výnimka, keď som začínal prvý rok táborovať, absolvoval som aspoň štvorhodinový nákup, kým sme nahádzali do vozíkov všetko, čo bolo treba.

Minulý rok mi to nedalo a chcel som ušetriť čas. Vyšlo na javo, že Metro ponúka rozvoz potravín po celom Slovensku a dokonca sa dajú objednať cez internet. Vravím si paráda. Registračný proces bol trochu zdĺhavejší, ale na nakoniec nám každý týždeň prinášali trvanlivé potraviny potraviny do dediny a my sme ich už iba vyviezli na tábor. Btw, viete si tam uložiť nákupný košík na ďalší rok 😉

Ako na to?

  1. pojdeš na stránku https://www.m-objednavka.sk/sk/enter/ a zavoláš na telefóne čislo na spodu stránky.
  2. Dohodnete si strentutie s obchodným zástupcom a podpíšete zmluvu
  3. Dostaneš prístupové údaje a môžeš nakupovať.

image-2235

 

Typi a triky prichystal Frico